Mottó: „cedek cedek tirdof” (MV. 16/20)
A 80-as évek végén, a 90-es évek elején volt egy zsidó társaság.
Róna Aser, Haraszti Sanyi, Megyeri Andris, Orbán Iván, Szalai Kálmán, Lukács Gábor, Lózsy Tamás, Hirschberg Andris, Popovics Áron, és az azóta ortodox rabbivá avatott Rácz Andris. És még biztos néhányan, akikre nem emlékszem.
Közösen jártunk a Dessewffy utcai ortodox zsinagógába imádkozni, majd a Hannába vacsorázni.
Hallgattuk Herzog Lacit és Alex Lavont, tanultunk tőlük. Viccelődtünk Klein Gabival, Princz bácsival és Rosenberg Gyurival, segítettünk Róna Imrének és Helfer bácsinak.
Messziről csodáltuk Fixler bácsit, az elnököt, Weisz bácsit a sahtert, Mózes bácsit és Krausz bácsit, akik olyan csöndesek és jámborak voltak, mint senki más.
Piroska néni legendás ortodox óvodája fogalom volt a zsidó közösségben.
A budapesti ortodoxia idén 145 esztendős…
Ízlelgetem a szavakat és a számot…
Tiszteletreméltó mindkettő.Utazzunk egy picit az időben, honnan is indult ez a szerelem!
A Budapesti Orthodox Hitközség 1870. október 16-án tartotta meg alakuló közgyűlését. Elnöküknek az óbudai Freudiger Mózes rabbit választották meg, míg Schreiber Joachimot rabbijuknak.
Fontos nap volt ez, hiszen ekkor vált hivatalossá (és véglegessé), hogy a (buda)pesti ortodoxia elszakad – a neológ irányvonalat magukévá tevő – Budai, Pesti és Óbudai Izraelita Hitközségektől.
Nem szeretnék elmerülni a hitközség kezdeti történetében, csak néhány tényt szeretnék kiemelni.
Kezdeti viták után, – a budapesti ortodoxia – egyre sikeresebb lett és egyre nagyobb zsinagógákba költözött.
A Lipótváros északi részén élő ortodox zsidóság a 20. század elején a Koháry (mai Nagy Ignác) utcából a mai Újlipótváros területére, az akkori Csáky utcába költöztette a templomegyesületet.
1911-ben, – Vajda Béla tervei alapján – kialakítottak az imaszobát egy bérházban, majd később megvásárolták az egész házat, és 1927-re, a kor „sztárépítésze”, Baumhorn Lipót útmutatásai alapján az udvari beépítéssel kibővítették a zsinagógát, ez a mai Hegedűs Gyula utcai zsinagóga.
Mindeközben 1913-ban felépült a Kazinczy utcai csodálatos főzsinagóga is, amely imarendjében és előírásaiban (pl. tilos a strájmli viselete a rabbi számára), már deklaráltan elzárkózott a haszid mozgalmaktól és a Hátám Szófer nevével fémjelzett, rabbinikus zsidóságot követte. A pesti ortodoxia ezen szimbolikus lépésekkel tette egyértelművé, hogy a fővárosban nem akar haszid dominanciát.
Mindeközben megnyitottak két temetőt, a Csörsz utcában 1888-ben és a Gránátos utcában 1927-ben.
Majd megnyílt az Almai utcai aggok háza, majd nem messze tőle 1920-ban a Városmajor utcai zsidó kórház. (Máig megdöbbentő tragédia, hogy 1944-ben mindkettő dolgozóit és ápoltjait lemészárolták a nyilasok.)
És még hosszan sorolhatnánk az Ortodox hitközség jótékonysági egyleteit.
1929-ben a hitközség becsült létszáma 50.000 fő volt (sic!), akik közül mintegy 7.000-en fizették az egyházi adót, amivel ekkor a világ egyik legnagyobb és leggazdagabb ortodox hitközségének számítottak.
(A képen budai, Csörsz utcai ortodox temető látható, a világhírű Koppel Reich rabbival, aki 1890-1929 között volt Budapest ortodox főrabbija, majd felsőházi képviselő).
A ravatalozó felirata: „minden élő kijelölt idejének háza, építette az ortodox szent közösség hevra kaddisája 1888-ban.)1944. Darabokra tört minden…
A holokauszt után, majd 1956 után sokan hagyták el a közösséget. Ki Amerikába, ki Izraelbe menekült, vagy oda, ahol lehetett ortodox életet élni, mert itt az szinte lehetetlen volt.
És az évek teltek… Azok 60-as, 70-es évek
Ám az ortodoxia élt 1945 után, 1956 után és 1989 után is. Tanítottak, vágtak, rabbik dolgoztak közösségekben.
Ám egyre nehezebbé vált az pesti ortodoxia élete.
Eljött a rendszerváltás.
És mi – a néhány fiatal – ott álltunk és hívogatott bennünket a hagyományőrző judaizmus.
Mi nagyon szerettük, és nem is fogtuk fel, milyen nehéz időket élt meg akkor ez a nagy múltú közösség.
A 90-es évek leírhatatlan vesztesége, hogy – szemünk láttára – még az utolsó nagy öregek is szép lassan elmentek.
Láttuk, ahogyan a fiatalabb vallásos családok egy része a rendszerváltás utáni években egyszerűen kivándorolt.
Megértettük őket… Nem akarták, hogy a gyermekeik abban az országban házasodjanak és éljenek, ahol a szombat-tartás, a mindennapi kóserság vagy már egyszerűen a párválasztás szinte lehetetlen kihívás volt.
Nagy választásunk nem volt, hiszen a budapesti/magyarországi ortodox hitközséghez a Teleki téri zsinagóga, a Dessewffy utcai zsinagóga, a Kazinczy utcai zsinagóga, a Visegrádi utcai zsinagóga, valamint a budai Alma utcai Szeretetotthon kis zsinagógája tartozott.
Lassan mi is megnősültünk.
Az egykor csodásan hívogató Hanna étterem, ahol Manci nénivel, Herzog Jutkával, Klein Zsuzsival, Davidovics Bélával és Anival ültünk, ma már csak árnyéka lett önmagának.
És a Wesselényi iskola a sok száz diákkal…
Mindezen emlékek után pofonként ért egy nem oly rég megjelent lubavicsi rabbik által megírt levél fejléce:
majd nem sokra rá jött a második pofon…
egy óriási médiafigyelmet kapó kiállítás, felvezető anyagának a szövege:Most viccesen azt mondhatnám, hogy persze ez igaz, hiszen a rendszerváltás előtt nem volt köztársasági elnök, azaz nem jött el egy rabbiavatásra sem. És még az MSZMP pártfőtitkár sem, meg nem volt diplomácia kapcsolat se Izraellel 21 éven keresztül…
De ez nem vicces…
És én kérek elnézést – mint a rossz hír hozója -, de ezek után ki kell jelenteni,
1)
Volt (és van) budapesti ortodox rabbinátus, ami bizony nem egy Wesselényi utcai magánlakásban székel, hanem az ortodoxia központjában, a Kazinczy utcai zsinagóga melletti irodákban.
2)
Voltak Budapesten ortodox rabbiavatások. Nem is kevés.
Még a 70-es években is.
Azaz nem felel meg a valóságnak az a tény se, ami majd’ minden médiumban így szerepel:
„Köves Slomó beiktatása az első magyar ortodox rabbiavatás volt a Holokauszt után.”
(wikipédia, honlap, és mindenhol, ahol ezt az axiómát átvették):
Én, – és még nagyon sokan – a 90-es évek magyar ortodoxiájában találtuk meg a saját zsidóságunkat.
Ezzel a rövid cikkel próbálom megvédeni az álmaimat, védem az akkori barátaimat és természetesen a mestereimet.
A pontos emlékezés miatt szeretnék még mellékelni néhány dokumentumot, amik elmesélik, hogy a múlt században, Budapesten, volt ortodox zsidó élet.
Hogy voltak rabbik és tanítványok.
Héber betűk és jiddis drósék.
És volt, illetve van „budapesti” és „magyar” ortodoxia – a saját hagyományaival és a saját szokásaival.
(Érdekesség, hogy a dokumentumok között látható Deutsch Róbert rabbi édesapjának rabbi diplomája, és a már fent megemlített Weisz bácsi diplomája.)
Visszajelzés: Együtt van jövőnk, külön nincsen | Szombat Online
Valoban volt a Chabad elott Bp-en (ha nem is viragzo es pezsgo,de) vallasi elet. Jelenleg azonban a vallasos elet (elheto, korszeru, elerheto) felteteleit a Chabad teremti meg (koser elelmiszer, bet din, mila stb.) javareszt a Chabad teremti meg. Az orthodoxian megallt az elet, sajnos, a hitkozseg errodalodik. A kazinczy utcai minjen jo reszet (a turistakon kivul) Chabad tagok teszik ki. Kar, hogy amirol ez a cikk szol, az egy letunt vilag, ugy tunik a Dob utca beletorodott ebbe a helyzetbe es a dacos irigysegen kivul semmit nem tesznek, vagy ha tesznek azt eredmenytelenul. Raadasul ugy, hogy a MAOIH valoszinuleg a vilag legjobb modu hitkozsege: cca. 600mFtbol gazdalkodik es tagjai alig vannak 40-en.. Finoman szolva is alacsony a hatekonysag..:(
🤷♂️
Zoli, nagyon erdekes cikk, egyetlen pontositas, a „Freudiger minjen” nem a Hegedus Gyula utcai zsinagogaban volt, hanem par hazzal mellette. Azt a hazat a II vilaghaboruban bombatalalat erte, es a tulelok 1946-ban egy lakast bereltek imateremnek a kozelben, es ez nem mas, mint a Visegradi utcai zsinagoga.
Bizonyos mértékig legújabb cikkem a Szombat Online-ban ehhez a blogbejegyzéshez kapcsolódik. Már csak ezért is érdemes elolvasni.
A múlttal kapcsolatban leírtakkal osztom a véleményed, jelennel NEM!
Vera mar emlitette a talmud torat a draga Piri nenivel lanyoknak, ahova eveken at jartunk. Parhuzamosan Herczog Laci tartotta a fiuket, es neha osszekapcsolodtunk az akkori ortodox ovodasokkal is. Allitolag Kerekes Gabor irt rola cikket draga Laci halala utan az Uj Eletbe. Nekem nagyon szep emlekeim vannak kozos nyaralasokrol Fureden, 89-ben meg Izraelben is voltunk egyutt. Igaz, hogy nem lettem ortodox, de az nem rajtuk mulott!
Kedves Magyar zsido barataim: Szeretettel kuldom sok jo szerencset az izraelita hitkosseg tagnajinak. Olvasom mindeg hogy mi tortenik a Magyar zsidokkal es koszonom az informaciot. amit olvasok minden napon. Uzlettett kuldom Amerikabol- Dr. Joseph Brandspiegel (Sajoszentpeteren laktunk)
Nem beszélve Lipu bácsiról, Hellfer Tibiről, Citromról és a tőbbiekről. A feledhetetlen nyári ortodox turnusról,Füreden. Zoli gratulálok! Nagyon jó írás!
Ha valaki ismeri Dr. Mogyoros Laszlot, Budapesten, kerek kuldjon egy informaciot nekem. Koszonom Amerikabol, Dr. Joseph Brandspiegel
Tanulhattak a fiuk is es a lanyok is. Volt talmud tora a lanyoknak Piri nenivel. A fiuk tanulhattak a kis Jesivaba vagy aki nem tudott lepest tartani veluk a Mozes rebbenel. Volt kosher hus barchesz, tej egy időben kenyer is. Peszachra idoben erkezett meg a macesz es a fuszerek. Lehetett peszachi tejet rendelni. Tehat volt zsidó elet a chabad előtt is, aki
Igenyelte. Kosher bor mindig volt. Meghozza magyar kosher bor.
Manci néni 🙁
Hiánypótló írás, de azzal vitatkoznék, hogy a Kazinczy a litván utat követte volna, csak azért mert nem volt chászid. Sokkal inkább a Chátám Szofer irányvonalát követte, és a nuszách is ezt tükrözi, ami sokkal közelebb áll a jeke nuszáchhoz, mintsem a vilnai, pláne a Gr”á-félre nuszachhoz.
„Igaza van az elsőnek az ő vitájában, amíg eljön a felebarátja és kikutatja.” (Mishlei 18, 17.)
Azt is érdekes olvasni, hogy a Rabbi kinevezés oklevelének szövege magyar. Sajnos a magyarországi ortodxiának csak a maradványa létezik. Létezik még egy hasonló Bné Brak-ba Még fájdalmasabb, hogy a kolokaust elötti vezetőség nem ismerte fel a katastrófa közeledését
Fantasztikusan élveztem ezt a vissza tekintést Gratulálok sok szeretettel Fischer Éva
Skajach, hiánypótló! Érdekes lenne tudni, hogy a hatvanas-hetvenes években miért (csak) az első világháború előtt születetteket avattak rabbivá. (Az egyetlen kivétel is 1920-ban született.) Másként fogalmazva: ötvenes férfiak miért vágtak neki a rabbivizsgának? Fiatalkorukban jesivában tanultak, és nyugdíj mellett terveztek ortodox rabbiként szolgálni? Nekem legalábbis ez az első gondolatom. Ismeri valaki az illetőket, tud valamit a motivációikról? Bármi is a válasz, a dokumentumok nagyon részletesen cáfolják a Chabad-propagandát.
skajach, קצת קשה לי לקרוא בהונגרית אבל קצת הבנתי וזה מאוד מעניין, אולי אפשר תרגום לעברית ?
Gratulalunk Zoli, nagyon jo !!!
Nagyon jó írás Zoli! Eszembe juttatta az 50-es évek alsó tagozatában minket tanító szeretett Benedikt Manci nénit. Szombaton sosem írt a táblára, igazgatónk Bujdosó László /aki nem volt zsidó/ titkos támogatásával. Ha arra járok, ahol családjával laktak anno, és ahol egy kicsi már rég nem működő /?/ imaház van,mindig megállok és ha nyitva a kapu, bekukucskálok. Ilyesmi érzést hozott elő bennem – és gondolom sokunkban az írásod! Köszönöm.
Zoli! Én ritkán írok neked. De ez az írás nagyon tetszett. Családom, nagyapám a Király utca 6-ban lévő zsinagógába jártak és ott is laktak! Nagyapám és a család nagyon vallásos volt. Vámosmikoláról jöttek, amikor kisgyerek voltam, ott nyaraltam. Jóformán senki nem jött vissza! Jungreisz volt a rabbi, ikrek voltak,a másik Balassagyarmati rabbi volt. Lovaskocsival mentek a ballasagyarmati gettóba. Látom, hogy említed mikolát! Kösz! később anyámmal lementünk a temetőbe. Majd, amikor a Múzeumban dolgoztam, segítettem a mikolai zsidók történetének a megírásában, meg is jelent. Családom fényképei is láthatók benne!
Ez így összefoglalva, autentikusan már időszerű volt.Nagyon!!
ez igazi történészi munka volt! köszönet érte! láttam grossberg slomot, mint jenőt, aki miután alijázott izraelbe, még evekig kezelte a zsidó naptárat. mint szülő hónapokig jártam pár hozzám hasonló anyukával, apukával herczog laci zsidóság-oktatására! meglett a gyümölcse. van két szabre unokám. az egyiknek jövőre lesz a bár micvója, az amerikai unokámnak meg decemberben volt a bát micvája. mindez nem történhetett volna meg, a wesselényi utcai iskola, az orthodox rabbiság, valóban alex lavon és a többiek nélkül. köszönöm zoli rabbi az írásodat.
Nna, ez így izgalmas Zoli!