2013. szeptember 11…
Sok embernek New York és az ikertornyok jutnak eszébe erről a napról, ám mi emlékezzünk meg arról az emberről, akinek ezernyi gyermek és felnőtt köszönheti, hogy megtanult kacagva futkározni!
1893. szeptember 11. – 1967 szeptember 11.
Pontosan 120 esztendeje született és 46 esztendeje hunyt el dr. Pető András.
Tudományos munkásságáról a szakemberek sokkal többet tudnak nálamnál.
A krónikás feladata ez esetben csak annyi, hogy ne merüljön feledésbe ez a sors.
Pető András zsidó kereskedő-családba született bele.
Édesapja, Pető Ármin Körmendről, édesanyja, Weiner Szidónia, Rábakisfaludról, (ma Máriaújfalu) származott el.
A szülők már Szombathelyen éltek, amikor megszületett első gyermekük: Andor, aki első iskoláit még Szombathelyen végezte, majd elkerült a városból és 1911-ben már Budapesten érettségizett le.
Nevét Andrásra változtatta.
Renaissance ember volt…
A Pester Lloydnál kezdett el újságíróként dolgozni. Verseket írt, újságot szerkesztett és könyvet adott ki. Eközben elindult a világba, hogy újságírást tanuljon. Ám Bécsben a szíve másfelé irányítja, és beiratkozott az orvosegyetemre. Orvosi tanulmányait Bécsben, Párizsban és Budapesten folytatta.
Olyannyira beleszeretett az új választott hivatásába és az egyetembe, hogy az élettani tanszék tanársegédje lett.
Az első világháborúban hadikórházakban dolgozott.
1921-ben szerzett orvosi diplomát, majd az osztrák semmeringi gyógyintézetben dolgozott. Szakterülete a központi idegrendszeri mozgássérültek terápiája.
Ausztriai évei alatt kezdett el foglalkozni a konduktív pedagógiával, aminek a lényege, hogy a gyógyulás útját az egész ember személyiségében kell keresni.
Pető András orvos volt és pedagógus – és ezt a kettőt a gyakorlati munkájában egyesítette, ezzel lett ő A PETŐ.
Munkatársaitól a későbbiekben is teljes mértékben elvárta, hogy a gyógyításba vetett hitük és az akaratuk sohase inogjon meg, amiképpen ő is végtelen hittel hitt a módszere sikerében.
Mi is volt az orvosi – pedagógiai újítása?
A konduktív pedagógia, azaz a gyógyító (rávezető) nevelés lényege, hogy nem a lokális működést, hanem az egész embert kell segíteni, mert szerinte bizonyos fogyatékosság nem biológiai hiányosság, hanem tanítással korrigálható probléma.
Kutatásai alapján arra jutott, hogy az ember idegrendszere – a károsodások ellenére is – rendelkezik tartalékokkal, és képes új kapcsolatokat kiépíteni.
Ezeket az „új kapcsolatokat” megfelelő tanulási-tanítási folyamatokkal és irányításával lehet újból mozgósítani, azaz talpra lehet állni.
A módszer ezért is kapta a „konduktív”, azaz rávezető nevet.
1938: visszatért Magyarországra. Hogy mit csinált, hogyan vészelte át a háborús időket és az üldöztetést, arról nem találtam semmilyen információt.
1945: A Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola tanszékvezetője lett.
Nagyon hitt a módszerében és a segítés erejében. Oktatói karrierjével párhuzamosan egy budapesti pincehelyiségben hozta létre első rendelőjét.
A kezdetekben önmaga kutatta fel betegeit, leginkább a legrászorultabbakat, akiknek saját pénzén vett élelmet és ruhát, és természetesen ingyen gyógyította őket.
Néhány fontos évszám a professzor életéből:
1947-ben Bárczi Gusztáv támogatásával a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolán kapott lehetőséget elgondolásai megvalósítására.
1950-ben Létrejött az általa megtervezett és haláláig (1967) vezetett Országos. Mozgásterápiai Intézet. Ez az iskola ekkor még a főiskola gyakorló intézménye volt.
1950-1963 között a Mozgásterápiai Tanszék vezető tanára.
1963-ban megalapítja a „Mozgássérültek Nevelőképző és Nevelőintézet”-ét, a későbbi Pető Intézetet. Az Intézetében megindítja a konduktorok képzését.
Dr. Pető András egyik legfontosabb felismerése, hogy a központi idegrendszer sérülése esetében is egyszerre kell foglalkozni a testtel és a lélekkel, az érzelmekkel és az intelligenciával, a tanulással és a tanítással, az egészséggel és a gyógyítással, tehát az egész emberrel. E sokoldalúságának, emberi és orvosi bátorságának köszönhető, hogy megelőzve korát, megteremtette azt a konduktív rendszert, amellyel annyi embernek tudott segíteni, és így a hozzá forduló betegeket egy új és teljes élet lehetőségével ajándékozta meg.
Életéről dokumentumfilm készült, ami itt látható.
Emléke legyen áldott!
Emléke legyen áldott!!
Remek ember volt, remek tanítványokkal! Bár a mai rendszer nem kedvez nekik, de az a kitartás, ahogyan beteg gyermekeinket is gondozzák, át fogja segíteni őket ezen a nehéz időszakon, és kiküzdik a fennmaradásuk lehetőségét. Szégyen, ami történik!
Áldott legyen az emléke…..
Tisztelet és köszönet….
Emléke legyen áldot
ז”ל
Örülök, hogy személyesen ismerhettem, sokat jártam nála. Sok emlékem van róla. Sokat köszönhetnek neki sokan.
Köszönjük Pető doktor!
Tisztelt képviselők! Olvassátok el hozzászólásokat, nézzétek meg a filmet, hallgassatok meg egy családot, akiknek gyermeke a Pető Intézetben gyógyult meg. Érezzétek magatokat a helyükben! Szerencsések vagytok, nem szorultatok a Pető Intézet segítségére! Különben már megadtátok volna a működéshez szükséges támogatást! Még nem késő, SEGÍTSÉTEK az ott folyó munkát!
Remek ember…..És szégyen hogy a csőd szélén áll…………
Fejet hajtok e hatalmas ember előtt Ő a gyerekeknek segített, Semmelweisz pedig az anyákon.Minden elismerésem e 2 Emberé!
Z”L ! Emléke legyen áldott !
Fejet hajtok én is előtte …Remek ember volt..
Minde3n tiszteletem és elismerésem az Övé,neve,módszere legyen örökre áldott!
Emléke legyen áldott
EMBERI NAGYSÁGA ELŐTT MEGHAJOLOK!!!
Drága Professzor Úr! Nem ismertem Önt személyesen, de ha Ön nincs, akkor én ma már nem élnék! Köszönök mindent!
Áldott legyen az emléke!
Igen,legyen áldott az emléke és örökre maradjon fenn az amit létrehozott. Becsüljük meg!
Csodás ember volt, én ismerem, ismertem az első tanítványait, fantasztikus emberek!!! Mai napig az Intézet dolgozója vagyok,sok minden megváltozott a házban, sajnos,szomorú…,de azért még vannak páran akik tudják hol kezdték,és van hivatástudatuk.
Renaissance ember volt…
„…egyszerre kell foglalkozni a testtel és a lélekkel,…”
Érintett vagyok annyiban,hogy a bátyám kb.10 évig volt bentlakásos,és ambuláns. Teljesen mozgásképtelen volt mind a 4 végtagjára.Pető tanár úr annyira rendbe hozta,hogy kis segítséggel önnáló életet tudott élni. Csodálatos EMBER volt.
Embersege tudasa tanitasa örökre velunk van!!
tovabb kell adnunk!!
vegig kell nezni a Rolaszolo filmet!!
Nagyon köszönöm a küldeményt–én is sokat hallottam már erről a kiváló orvosról és lányom is a Pető Intézetben tanult pár évvel ezelőtt.Végre elismerik az ő nagyon emberi segítését és gyakorlatban használják az ő felfedezését,gyógyítását.Minden évben kellene őt ünnepelni–úgy érzem,hogy nagyon megérdemelné.
Nagyon köszönöm, hogy feltettétek…kérlek küldjétek az Alma materünkben dolgozó kollégáknak és a jelenlegi KFT VEZETŐKNEK, HOGY őK IS MEGISMERHESSÉK!!!!! kÖSZÖNETTEL ÉS EMLÉKEZVE:EDINA
Elismerésre méltó a munkássága, ma is világhírű az általa kidolgozott módszer mely a mozgássérült gyermekek életét minőségileg átalakította.Szégyen hogy a Pető Intézet a csőd szélén áll!Az itt dolgozó szakemberek rendkívűl fontos és lelkiismeretes munkát végeznek.A működéshez szükséges támogatás életbevágóan fontos lenne. Tisztelt Képviselő Urak!Cselekedjenek!
Németh Andor is irt róla…
Nagyszerű ember, nagyszerű módszer, ami már sok éve bizonyít a világban. Csak hogy sikerül ezt is ellehetetleníteni. 🙁
Bizzunk benne, hogy nem semmisül meg a Pető Intézet. So k gyermek köszönheti az életminőséget az ott dolgozóknak és saját maguknak az együttműködés révén.
Köszönet mindenkinek aki segít abban, hogy ez az intézet megmaradjon és továbbra is folytassa áldásos tevékenységét.
köszönöm az írásodat! köszönöm, h. elmélyülten foglalkozol olyan dolgokkal is, amikről az emberek javarésze szinte semmit sem tud. boldog ünnepet kívánok ismételten!
Éveket töltöttem a Pető Intézetben, – 4 végtagot érintő gyermekparalízis után. Ő lett az orvosom, – első dolga az volt, hogy minden segédeszközt elvéve /járógép, mankók etc…/ megtanítson mászni, utána csináltatott egy csúszószöges kisszéket, én pedig lassan feléegyenesedve elkezdtem lépegetni. Orvos lettem, asszony,anya, teljes életet éltem, EZT MIND NEKI KÖSZÖNÖM !!!
Popper Péter gyönyörűen emlékezett meg róla a Holdidőben.
Popper Péter a Holdidőben emlékezett meg róla.
Véletlenül ment el kétszer
Kar,hogy Izraelben nem ismert a tanitasa es ez altal nincs alkalmazva.Talan lessz valaki k le forditjai a tevenysegerol szolo totenetet es a betegek hasznajara az orszag
orvosi karja hasznalni fogja.
Az a pici lány a képen, aki oly nagy kedvvel mossa a ruhát, én vagyok 🙂
Az a pici lány a képen, aki oly nagy kedvvel mossa a ruhát, én vagyok 🙂
Az a pici lány a képen, aki oly nagy kedvvel mossa a ruhát, én vagyok 🙂