Ebben a sorozatban megtörtént eseteket szeretnék leírni, amelyekkel megkerestek engem és megpróbáltam válaszolni a felmerült kérdésekre.
Bízom abban, hogy a válaszaimmal tudok irányt mutatni, hogy az érdeklődők kiigazodjanak a vallásjog sokszor nagyon nehéz területein.
(Szeretném hangsúlyozni, egy háláchikus döntéssel nem mindig kell egyetérteni. Ezek a cikkek kizárólag az én véleményemet tükrözik, és egyik testületnek sem hivatalos véleménye. Szívesen veszem azok a véleményét, akik érdemben szeretnének reagálni a cikkekre.)
Ennek a kis munkának az is apropót adott, hogy a magyarországi zsidó közéletben egyre inkább előkerülnek azok a kérdések és viták, amiken a nyugati zsidó közösségek és az amerikai zsidó társadalom már évtizedekkel ezelőtt túllépett, – és a maga módján – de már feloldotta a problémákat.
Ábrahám szövetsége pro és kontra
Jom Kippur szent napján, amikor még azok a zsidók is, akik egész évben a közösségek felé sem néznek, eljönnek templomainkba.
Mi, rabbik nagyon örülünk nekik, mert hátha megérinti őket a nap szellemisége és fensége, igyekeszünk őket a zsidósághoz és a hagyományhoz a szó szoros, illetve átvitt értelmében is közelíteni.
Ennek a legelementárisabb példája, hogy felhívjuk őket e Tórához. Többször ők maguk jelentkeznek, hogy szeretnének a Tórához feljönni, áldást kérni a családjukra vagy adományozni a közösségnek. Ilyenkor a bevett gyakorlat szerint megkérdezzük, mi a héber neve, majd miután megmondta, mi felhívjuk a „Szent Könyvhöz”.
A rabbi eközben nagyon jól tudja, hogy a Jom Kippur törvényei között található a Tóra talán legszigorúbb büntetése az ünnepet megszegőkre: „elveszejtem azt a lelket a népéből” (M. III. 23/30).
Ámbátor gondolataink mélyén sejtjük az igazságot, hogy ez a zsidó ember nagy valószínűséggel kocsival vagy tömegközlekedési eszközzel jött a zsinagógába. Sőt azt sem tudjuk biztosan, hogy böjtöl-e, vagy sem.
Meg lehet-e vonni a Tórát és az áldást egy zsidó embertől, ki sokszor annyi mindenen ment keresztül éppen a zsidósága miatt???
Az utóbbi években feltűntek a zsinagógáinkban azok a fiatalok, akik a 70-es, 80-as, 90-es években születtek, olyan szülőktől, akik féltették gyermekeiket, vagy a vallástól eltávolodtak, vagy csak egyszerűen vegyesházasságban élnek a szülei (az anyuka zsidó!), így a gyermek egy olyan családba született bele, ahol a körülmetélés micvéje elmaradt.
Napjainkban egyre több fiúgyerek/férfi közeledik közülük az előlük eddig elrejtett valláshoz. Sokszor kósert esznek, sőt szombatot tartanak, ám nincsenek körülmetélve. Ennek az oka persze sok minden lehet. A félelem a műtéttől, a szülői beleegyezés hiánya, vagy sokszor a fiú nem akar konfrontálódni a szüleivel. És akkor még nem beszéltünk az 50-es és 60-as években születettekről, akiket szüleik, a borzasztó emlékek miatt nem akartak „megjelölni”.
Örömmel látjuk, hogy ez a gyermek, vagy fiatalember – sok esetben – ott van egész ünnepnap (Jom Kipur) a zsinagógában. Imádkozik és böjtöl. Ott van szombatonként és hétköznaponként. Mit tehet ilyenkor egy rabbi?? A magyarországi ortodox és neológ hagyományt ismerjük: aki nincs felvéve Ábrahám szövetségébe, nem lehet a Tórához felhívni!!
A rabbinak majd’ megszakad a szíve, hiszen tudja, hogy a Tórához való felhívás tiltása akár el is taszíthatja őt a vallástól és a közösségtől?
Mit tehetünk??
Mindenekelőtt nézzük meg pontosan a kérdéseket, amik felmerülnek szinte mindennap itt Magyarországon (is), és mint korábban írtam, minden közösségben találkoztam vele, ahol szolgáltam.
1. Be lehet-e számítani a minjenbe azt a zsidó fiúgyermeket, aki nincs felvéve Ábrahám szövetségébe?
2. Vonatkoznak-e rá a micvák? Pl. kell-e vagy lehet-e tfilint raknia reggelenként? Áldhat-e, ha kohén?
3. És ami a legégetőbb kérdés, felmehet-e a Tórához?
4. Végül a zsinagógában, (vallásjogi értelemben) teljesen egyenjogú-e a többi ott imádkozó, minden tekintetben kóser férfival?
Ezekre a kérdésekre se, (amiképpen a korábbiakra sem) szabad elhamarkodottan és zsigerből válaszolni! Ismerni kell a háláhá alapjait és a hátterét.
A vallásjogi cizelláltság miatt elmondanám, hogy a bölcsek megkülönböztetik azokat;
(1) akik az egész Tórát tagadják (mumár lekol hátorá kulá);
(2) akik csak egy parancsolatot (micvát) tagadnak meg (mumár ledávár ehád);
(3) azokat, akik a másik zsidó ember (közösség) bosszantásáért szándékosan szegnek meg micvákat (mumár lehákisz),
(4) és azokat, akik kényelemből vagy az önkontroll hiányából szegnek meg egy parancsolatot (mumár letéávon).
Mindenekelőtt le kell szögezni, a körülmetélés micvája (a brit-mila) a judaizmus egyik alappillére, a vallás alapja, Isten és Ábrahám kötött szövetség jele.
Ha a gyermeket a szülők nem veszik fel ebbe a szövetségbe kisgyermekként (8 napos korában), vagy a bét-din nem cselekszi ezt meg (speciális esetekben), akkor a 13. évét betöltött gyermeknek – elvileg – önmagának kell elmennie egy kompetens rabbihoz, és utána a rabbi útmutatása szerint kell cselekednie és a micvát bepótolnia. Ha ezt a fiúgyermek nem teszi meg, a „kárét” (égi büntetés) törvénye vonatkozik rá (Sulchán Áruch, Jore Deá 261/1).
Sőt, ennek a férfinak vallásjogi szempontból nagyon különös a státusza, hiszen élete minden napjának minden pillanatában megszegi a Tóra egy tevőleges parancsolatát.
Ezek nagyon súlyos és komoly szavak!
Ezt az indoklást szokták használni azok a törvényalkalmazók, akik negatíve diszkriminálják azokat a férfiakat, akik nem vétettek fel Ábrahám szövetségébe.
Ám ne feledjük el az alapelvet! Aki zsidó édesanyától származik, az minden tekintetben zsidó, még ha nincs is circumcindálva! Éppen ezért minden, a Tórában leírt micva kötelező ránézve! (így pl. a fentebb említett tfilin-felrakás is.)
Ha ez a zsidó ember kohén, akkor meg kell neki engedni, hogy áldjon (dühenoljon), hiszen a papság (kehuná) szentségét birtokolja, ugyanígy nem mehet temetőbe se, és nem vehet feleségül kohénok számára tilalmas asszonyt. (SA, OH, 128) – bár a „pri hádás” kommentár szerint nem volna szabad neki áldania, mert a Szentélyben sem szolgálhatna, ám a Sulhán Áruch szerint a kettőt nem szabad összehasonlítani.
Ezt a pár gondolatot bevezetőnek szántam a központi kérdés tárgyalása előtt.
Mint láttuk, ezek a férfiak teljes jogú zsidó emberek. Ám a minjenbe való beszámításnál és a Tórához való felhívásnál a törvénymagyarázók általában a tiltás oldalán állnak, mert ezzel kívánják büntetni őket, még akkor is, ha „mumár letéávon”, azaz egyszerűen kényelmi szempontból nem csinálja meg (vagy nem pótolja be) a körülmetélést, és nem hittagadásból.
A múlt század egyik legnagyobb törvénytudósa Mose Feinstein rabbi (OH – 2. fej. 33/3), érdekes döntést hozott: Az ilyen esetekben az apának, aki a micvát eredetileg nem csinálta meg a fiának, nagyobb a bűne, mint magának a fiúnak, ezért elsősorban őt kell büntetni, hiszen miatta ez a nagyon fontos és örömteli parancsolat nem lett végrehajtva, így ezáltal önhatalmúlag kivonta gyermekét Izrael közösségéből.
(Emlékeztetném a tisztelt olvasókat, hogy a középkori kényszerkitérések (maranusok) korában még a „titkos-zsidók” is megtették a körülmetélés micváját, méghozzá nagy örömmel, és még azok is ragaszkodtak ehhez az igen fontos parancsolathoz, akik a szombatot megszegték.)
Éppen ezért Feinstein rabbi szerint az apát nem szabad felengedni még a Tórához sem és egyéb megtisztelő feladatot sem szabad adni számára. Majd a rabbi véleménye szerint a gyermeknek is, aki önmaga nem pótolta be ezt a micvát, hasonló büntetésben kell részesülnie, amennyiben tisztában van magával, a parancsolat lényegével.
Igen, ezek voltak azok az általános elvek, amiket a törvénytudósok leírtak a közép-, és újkorban itt Európában, vagy a 20. században az Egyesült Államokban. Értelemszerűen védték a törvényeket és a hagyományt.
Ám mindannyian tudjuk, hogy a múlt század második harmadától Közép- és Kelet-Európában teljesen megváltoztak a viszonyok. Emberek milliói haltak meg a zsidóságuk miatt. A Holokauszt után, a mindennapi életben, a történelem és a politika hatására sok ember teljesen elhanyagolta, majd egy generációval rá már el is feledte a parancsolatokat.
Közöttük az egyik legkörülményesebbet a körülmetélés micváját is, aminek végrehajtását külön nehezítette, hogy az embereknek nem volt lehetőségük sokszor megtenni sem. Ismert tény, hogy nem oly régen (sőt néha még ma is) a mohél innen Magyarországról utazott a környező országokba, hogy ott is be tudják tartani ezt a micvát.
Éppen ezért nekünk, rabbiknak itt, a közösségeinkben ezeket az embereket szelíden és szeretettel kell ráébresztenünk arra, hogy átérezzék és megtegyék ezt a micvát, amihez a történelem során a zsidó nép akár az élete árán is ragaszkodott. Ha egyértelműen a szigorú tiltás és a büntetés pártján állunk az útjukat kereső emberekkel, akkor könnyen elveszíthetjük őket.
A magyarországi neológ zsidó közösségnek ezeket a vallásukhoz közeledő embereket meg kell szólítani, mert mások is várják őket…
Éppen ezért – véleményem szerint – nem szabad tiltásokkal feléjük fordulni, hanem pont ellenkezőleg!
Rá kell őket venni arra, hogy legyenek minden tekintetben kóser zsidók. Mivel már önmaguk dönthetnek a saját sorsukról és már vannak lehetőségek a circumcisio pótlására, ezért csakis akkor szabad őket büntetni, ha deklarálják, hogy soha nem hajlandóak megtenni ezt a tórai parancsot.
(Még ebben az esetben is, ha csupán arra hivatkozik, hogy fél a fájdalomtól, vagy a műtéttől, akkor is foglalkozni kell vele, és reménykedni abban, hogy ha már a zsinagógánkban van, akkor előbb-utóbb a hite és a ragaszkodása erősebb lesz a félelménél, és megcsináltatja önmagának ezt az ősi micvát.)
Összefoglalva a kérdést, a magyarországi és a közép-kelet európai helyzetet ismerve, a büntetés és az erőszak eltántorítja az embereket a hagyománytól. A rabbinak el kell beszélgetnie ezzel a férfival (fiúval) és, ha látja azt (vagy a férfi/fiú akár ki is nyilatkoztatja), hogy záros határidőn (pl. egy esztendő) belül megcsináltatja a brit milát, akkor a középkorban más körülmények között írásba foglalt büntetések alól a rabbi – megfelelő indoklással – felmentheti.
Mi annak a neológ szokásnak/halakhának az alapja, hogy körülmetéletlen férfinak nem csinálnak esküvőt?
csak egy gyors válasz a sokból: hogy aki az egyik szentségben (a brit mila a zsidóság 3 legfontosabb jelének az egyike) nem hisz, annak a „kidusin”-ja (esküvője) mennyire lehet komoly?
1. Mióta vannak „szentségek” a zsidóságban, úgymint brit és kidusin? Az egy másik vallás. 2. Mióta jel (ot) az esküvő? 3. Ezek mióta függenek egymástól? Azt tudom, hogy a Sulchan Aruch szerint a jiszrael mumar (hitehagyott) esküvője is érvényes esküvő. (Lásd a betértről szóló fejezet végét: „még ha vissza is tér a bálványimádáshoz, akkor is hitehagyott zsidónak számít, és az esküvője érvényes”.)
Másként mondva: az esküvő komolysága attól függ, hogy a formai feltételek teljesülnek-e (tanú, gyűrű, ketuba, stb.). Miért függene attól, hogy az illető „hisz”-e? Ezek szerint te nem adsz össze olyat, aki nem tartja a szombatot, és nem rak tfillint, hiszen az a másik két jel?
Tamas Biro mondtam, hogy röviden válaszolok, mert eléggé el vagyok havazva.
de
1) „szentség” kedusá, persze, hogy van a zsidóságban… maga az esküvő is a misna nyelvén kidusin…
2) nem mondtam, hogy jel, épp ellenkezőleg, hogy aki a „jelek”-ben nem hisz, mennyire hihető a többi dologban. aki sábeszt szeg, az az esküvő pillanatában nem szeg sábeszt, ám aki „árél” – az akkor is árél, a hüpe alatt, és úgy mondja, „legyél nekem lejegyezve mózes és izrael törvényei szerint”
azaz miiiiiii????
de erről óriási irodalom van, és nem éjfélkor fogok most esszét írni… 🙂
Tamas Biro http://www.dinonline.org/2011/03/17/wedding-without-bris-milah/
Radnóti Zoltán: Köszönöm a linket. Ezek szerint ortodoxéknál lehet esküvő körülmetélés nélkül, bár „nem szép”? A neológ halákha miért szigorúbb ebben a tekintetben?
Ami az előző válaszodat illeti:
1a. A „kedusa”, tudtommal, általános értelemben vett „szentség”, nem pedig olyan értelemben, mint a katolikusok hét szentsége — amire én utaltam. Ez utóbbiak éppúgy átmeneti rítusokhoz kapcsolódnak, mint a brit és a hupa. A fogalmazásod nagyon úgy hangzott, mintha ebben a dimenzióban gondolkodnál: aki nem fogadja el az egyik átmeneti rítust/szentséget, az a másikban sem részesülhet. De ez a gondolatmenet nagyon nem hangzik nekem zsidónak. Ha nem erre gondoltál, amikor a „szentség” szót használtad a britre és az esküvőre, akkor bocs.
1b. Arról nem vagyok meggyőződve, hogy a „kiddusin” szó tényleg a k.d.s. gyök „megszentelni” jelentéséből származik. Inkább ahhoz a jelentéshez kapcsolódhat, hogy „különválasztani”. Tudniillik, innentől kezdve a feleség a férjnek van „fenntartva”. Lásd: „legyél _nekem_ eljegyezve”. Ha szentséget jelentene, akkor nem a férjnek, hanem I-tennek lenne fenntartva.
De legyen: az esküvőt tekintsük szentségnek. Ha így van, akkor sem értem: a brisz hiánya miért akadályozza? Ugyanígy akadály az is, ha a vőlegény elsőszülött, de nem volt pidjon ha-ben-je? Mert ha nem volt pidjon ha-ben-je, akkor a papi szolgálat alól nem lett kiváltva, és ezért kal va-chomer zűrök vannak a szentség körül…
2. Korábban azt írtad, hogy „aki a jelekben nem hisz”, nem pedig azt, hogy „aki éppen nem szegi meg az egyik jelet”. Aki általában nem tart sábeszt, az „nem hisz a sábeszben”, még ha éppen akkor nem is szegi meg, mert éppen nincs sábesz. Tehát miért lehet mégis esküvője? Ha viszont csak az számít, hogy ne szegje meg éppen akkor a micvát: ellenőrzöd, hogy a vőlegény aznap rakott-e tfillint, hogy jajce-e?
De ez mind szőrszálhasogatás. Ennél sokkal fontosabb kérdés: hol van előírva, hogy a vőlegénynek „hívőnek” kell lennie? Hogy aki nem hisz „Mózes és Izrael törvényében”, annak a szájából érvénytelen a „legyél nekem eljegyezve Mózes és Izrael törvénye szerint”?
Tudtommal csak a tanúk kósersága (megbízhatósága vallási szempontból) számít az esküvő érvényessége szempontjából.