A 21. század rohanó világában divatos dolog röviden összefoglalni a sokszor végtelen hosszú témákat.
Ebben a kis cikkben megpróbálok 10 olyan tényt leírni, ami a zsidóság alapja, remélvén, hogy sok embernek tudok olyan alapot nyújtani, ami arra serkenti, hogy tovább olvasson.
1)
A fejfedő (kipa, kapedli, sábeszdekli, stb) viselete nem tórai parancsolat, hanem csak a Talmud (IV-VI. század) írja elő. A Tóra egyetlen fejfedője – a főpap süvege.
2)
A zsidó fiúk 13 esztendősen, a lányok 12 esztendősen lesznek nagykorúak, ami a zsidóságban azt jelenti, hogy a Tóra tevőleges parancsolatai is vonatkoznak már rájuk.
Ezt az ünnepélyes születésnapot „bár micvá”-nak vagy „bát micvá”-nak nevezik, aminek a jelentése, hogy a „a parancsolat gyermeke”.
3)
A zsidó vallásjogban 3 szintű bíróság van.
– A 3 tagú, ami dönt a mindennapi ügyekben, ez a bét din.
– A 23 tagú, ami pl. dönthet főbenjáró ügyekben, és bármely nagyvárosban lehet. Ez a kis Szánhedrin. – Ma már nem létezik.
– A 71 tagú, amiből csak egy ülésezett Jeruzsálemben. Jogköre – többek között – a király és a főpap feletti ítélkezés, hódító háború indítása, stb.
Ez volt a nagy Szánhedrin. – Ma már nem létezik
4)
A zsidó gyászimában, a Káddisban
– nincs benne Isten neve,
– nincs benne az elhunyt neve,
– nem héber nyelven van, hanem arameusul, (akkoriban az volt a beszélt nyelv, ezért az imádkozó pontosan értette, mit is mond.)
– a Káddis tulajdonképpen egy Istent dicsérő himnusz, amivel a gyászoló megköszöni, hogy anno Isten életet adott annak a szerettének, akit elveszített.
5)
A mai „Siratófalat” Heródes építette fel, miután renoválta az Ezra / Zerubábel által épített második Jeruzsálemi Szentélyt.
6)
A zsidók nem kelet felé, hanem Izrael felé imádkoznak.
Izraelben Jeruzsálem felé, és Jeruzsálemben a Szentély hegye felé (Siratófal) imádkoznak.
7)
A Talmud egy jegyzőkönyv, ami 300 esztendő rabbinikus tanítását írja le.
A vilnai (sztenderd) kiadás 2711 dupla oldalú lapból áll. Azaz, ha valaki napi egy lapot tanul, akkor az egész Talmudot 7 esztendő és 5 hónap alatt fejezi be.
8)
A héber hónapok jelenlegi nevei (pl niszán, tisré, ádár, stb…) nem héber nevek, hanem babilóniaiak. A Tóra egyszerűen „első hónap”, „második hónap”, stb nevezi őket.
A zsidó évben is 12 hónap van, ám ezek – szemben a szoláris, azaz nap-alapú Gergely naptárral – holdhónapok (lunáris naptár), így 29 vagy 30 naposak és egy esztendő csak 354 napos, ezért egy 19 esztendős ciklusban 7 teljes „szökőhónapot” iktatnak be, hogy a mezőgazdasági ünnepek mindig az adott évszakra essenek. (Azaz pl. pészáh – tavaszra)
9)
A Tóra tekercseket (tfilint és mezuzát is) a mai napig inakkal összevarrt kóser állat bőrére írják, madártollal és egy speciális növényből kinyert tintával írják. A kész tekercset két fára rakják fel és összetekerik. Ezeket a fákat „éc hájim”-nak, az élet fájának nevezik. A megírt Tóra tekercshez – tiszteletből – nem érnek hozzá puszta kézzel.
10)
A Tórát (jelentése: tanítás) a Talmud arameus nyelvén „orájtá”-nak, azaz „fény”-nek nevezik.
Olvasd hasonló szeretettel a sorozat többi részeit is!
(a héber nyelvről, Mózesről, a zsidó vallásról, stb)
10 tény a zsidóságról – középhaladóknak I.
Megosztás
Koszonom
Nagyon hasznos volt számomra,köszönöm.
Köszönöm!
Kösönöm!
Shalom !
Nagyon érdekesnek,és tanulságosnak találtam ! Szeretnék minél többet elsajátitani !
Tisztelettel.
Franz Orf.
Köszönjük
Nagyon köszönöm, ez nagyon jó kezdeményezés, talán közelebbé, sokaknak érthetöbbé teszi a zsidó vallást, kérjük a folytatást !
skaja nagyon jo várjuk szeretettel a többit
Omén.
Toda Rabba!
Ilyenkor tapasztalom a hiányosságaimat
nagyon örülök hogy ilyen közérthetően olvashattam az általam ismert tudnivalókat
nagyon tetszik,mindenki számára fontos tudnivalókat tárgyal sekoach csak így tovább.
Hát nem egy csodálatosan jó dolog ez az Internet az ő „fészbúk”-jával? Ha nem volna, hogyan lehetne ezeket az ismereteket megosztani zsidók, buddhisták, keresztények, krisnások és ateisták között? Ha elolvassa, talán még a legfafejűbb gárdista is rádöbben(het) arra, hogy: nini, hiszen ők is olyanok, mint mi vagyunk! 🙂
Nagyon tetszik!Örülök,hogy rátaláltam és olvashatom!
Most találtam meg és nagyon tetszik. Lényegre törő és érthető
Örülök, hogy többet tudhatok a zsidóságról.
Ezeket a dolgokat én tudom,csak sajnos az idegen szavakat már nem tudom megjegyezni,várom a továbbiakat nagyon köszönöm !!!
Köszönöm…
Szent István királyunk tanítása szerint, tisztelettel olvasom soraikat ! Minden kutúra magában hordozza az összetartozásunkat, az emberi faj közös felelősségét a földön az Isten által ránk rót kötelességeink teljesítése miatt ! Ha ezt megértjük akkor üdvözültek , ha nem akkor kárhozottak leszünk ! Ebben az esetben nincs langyos víz, csak türelmi idő ! Ez mikor fog lejárni !?
Ez bölcs döntés volt csak igy tovább,köszi shalom
Ez nagyon érdekes infó,hiánypótló
nagyon sok zsidó élettel foglalkozó, családtörténetet olvastam szeretem a témát érdekel a történet, a kultúra, szívesen fogadnám ilyen témájú könyvek címét, írót, pl. chaim Potok, Singer stb. Köszönet várom a folytatást!
Köszönöm az okítást
Nagyon jó,hogy betekintést nyerünk,így megérthetjük az alapokat!Köszönöm!
Köszönöm mások nevében is,nagyon ránk fér a tisztán látás,nem csak a másik köpködése,minden tiszteletem-várom a többi olvasni-és tanulni valót
Örülök hogy ezeket mind olvashatom! Köszönöm,igy tovább!
Nagyon tetszik.Örömmel olvastam a hasznos információkat.
Nagyon jó kis összefoglalás! Sok kutatás eszenciája, amit nagyon köszönök.
Köszönjük.Várjuk a folytatást.
Köszönöm..Érdeklődve várom a folytatást. .
Shalom! Koszonom a sok erdekesseget!!
Érdemes volt elolvasnom.
Nagyon hasznos olvasmány! Köszönöm.
Koszonom, varom a folytatast!
Köszönöm, nagyon jó volt!
köszönöm!
Nagyon érdekes volt, tetszett. Köszönöm. 🙂
Érdekes
kőszőnőm.nagyon nagyon jo.
A siratófal nmögötti területen a lerombolt rész kövei találhatók, amelyek méteres méretűek, ennek alapján óriási építmény lehetett az eredeti templom.
tudás ismerete tisztitja az elmét