A zsidó vallásban, a Szóbeli Tan alapkönyve, a Misna, amelyet post 200-ban zártak le.
A misna „Joma” traktátusa, Jom Kipur napjáról és a szertartásairól szól
Így írja a 2. fejezet, 1 misnája:
בראשונה, כל מי שרוצה לתרם את המזבח, תורם
ובזמן שהן מרבין, רצין ועולין בכבש, וכל הקודם את חברו בארבע אמות זכה
ואם היו שניהם שוין, הממנה אומר להם הצביעו
ומה הן מוציאין, אחת או שתים, ואין מוציאין אגדל במקדש
Fordítás (@razo):
– Eleinte (vasárnap hajnalban), az vitte le a hamut az oltárról, aki akarta.
– Amikor egyre már több kohanita (pap) szolgált, akkor mindannyian felfutottak az oltár rámpáján, és aki a leggyorsabb volt és 4 „ámá”-val (azaz kb. 2 méterrel) megelőzte a társát, ő végezhette el ezt a szertartást.
– Ha ketten egyszerre értek fel, akkor a vezető azt mondta a kohénoknak: „mindenki emelje fel az ujját!” (…és egy általam most kitalált számmal kiszámolom, ki is az, aki leviheti a hamut az oltárról!” – A vallásjog szerint embereket nem lehet megszámolni, azért az ujjakat számolta a vezető…)
– Melyik ujjat emeljék fel? Akár egyet, akár kettőt (ha nehezére esik mozgatnia a mutatóujját önmagában, akkor hozzáemelheti a középsőt), de a Jeruzsálemi Szentélyben tilos felemelni a hüvelykujjat!
A Talmud elmeséli az okát, hogy miért is volt tilos a Szentélyben a hüvelykujjat felemelni:
Nem másért, mint a túlbuzgóságukban esetlegesen csaló kohénok miatt hozták a rabbik ezt a rendeletet!
Két lehetséges okot mondanak a kommentátorok:
1)
Amikor közeledett a „kiszámolás” vége, a kohénok gyorsan fejben kiszámolták, kire is fog jutni az utolsó szám, és attól féltek, hogy az utolsó előtti ember hirtelen egyszerre felemeli a hüvelykujját és a kisujját.
Mivel ez a két ujj távolinak tűnik, ezért volt rá esély, hogy a sietve számoló vezető esetlegesen eltévessze, és ezzel ez a kohén „nyerné” meg a kiszámolót, és ő végezhette el a szertartást az oltáron.
2)
Egy másik vélemény szerint a vezető az ujjakat számolta meg, azaz ha valaki egy ujjat emelt, akkor nála egyet számolt, ha valaki kettőt, akkor kettőt, sőt akár három ujjat is lehetett emelni, de a hüvelykujjat nem!
Ha ezt a számolási technikát alkalmazta a vezető, akkor a tiltásnak az volt oka, hogy a hüvelykujjat nagyon könnyen lehet kinyitni és bezárni.
És innen már ugyanaz a történet, mint az előbb, azaz, amikor közeledett a kiszámolás vége és a kohénok gyorsan fejben kiszámolták, kire is fog jutni az utolsó szám, és az utolsó előtti ember hirtelen felemelte vagy elrejtette volna a hüvelykujját, amit senki sem vett volna észre…
És itt a végén már számított, hogy eggyel több, vagy eggyel kevesebb a számolás.
Összefoglalva, a Jeruzsálemi Szentélyben, aki a hüvelykujját emelte fel egy szavazás alkalmával, azt rögtön kizárták…
Legközelebb így szavazz „like”-al… 🙂
nahát…mik ki nem derülnek xdddd