Szepesi egyszer ott volt a Bét Sálom zsinagógában. Beszélgettem vele pár szót. Boldog voltam.
Elmesélte, hogy a bár micvája az újpesti zsinagógában volt, ám ő a felkészülés helyett mindig valami mást csinált, ezért dr. Friedmann Dénes, a fiatal újpesti főrabbi végső elkeseredésében leírta neki magyar betűkkel az egész prófétai részt és odarakta a héber szöveg mellé/alá.
Így – a nagy napon, a népes vendégsereg előtt – az ifjú Friedländer Gyurika hibátlanul olvasta fel a háftárát.
Ki is gondolta volna, hogy ez a kisgyerek majd 20 év múlva kitalál egy szót, ami talán az egyik legismertebb szava lesz a magyar nyelvnek: ARANYCSAPAT. Szepesi Györgynek ma születésnapja van. 1922. február 5-én született…
Ebben a kis köszöntő cikkben nem szeretnék szakmai cikket írni arról az emberről, akit minden idők legnagyobb sportbemondójának tartanak, mert az interneten szinte minden fent van, hanem csak arról, hogy ő hogyan élte át és élte túl a saját zsidóságát.
Még nem volt 20 esztendős, amikor 1942. január 19-én az első írása megjelent.
A legendás – később mártírhalált halt – főszerkesztő, Mónus Illés választotta ki, hogy a Népszava hasábjain megírja a „Ifjúság és a magyar jövő” című cikkét.
(Mónus Illés sorsáról blogunk is megemlékezett.)
Elkötelezett és aktív szociáldemokrata volttizenéves kora óta.
1943-ben munkaszolgálatra vitték. Erről ő maga így írt a egy vidéki újság hasábjain:
„A háború alatt súlyos hibát követtem el, amit nem tudok magamnak megbocsátani. Mindketten munkaszolgálatosok voltunk: én Ukrajnában és Kelet-Magyarországon, apám pedig Budapesten. Nagyon sajnálom, hogy nem írtam neki több levelet. Hogy nem tudattam vele, hogy jól vagyok, nem biztattam, hogy csak egy kicsit bírja ki. Szomorú ember volt, és nekem kellett volna erősebbnek lenni. Gyötör a gondolat, hogy ha csak két nappal hamarabb jöttem volna haza 44 novemberében, akkor apámat nem vitték volna el. Rengeteg keresztény születési bizonyítványt és hamis papírt gyártottunk és osztottunk szét. Mások életét megmentettem, csak az övét nem tudtam.
Egészen 85 éves koromig nem tudtam pontosan, hogy apám hol és mikor halt meg. Annyit tudtam csupán, hogy Szőnyből vitték el. A jeruzsálemi Jad Vasem Intézetben azonban megvan apám kartonja, amin pontosan vezették, hogy honnét hová vitték, valamint halálának időpontja és helye: 45 február 14. Buchenwald.”
A munkaszolgálatból elmenekülve édesanyjával és húgával 1944. december 24-től egy Munkácsy Mihály utcai garázsban – elhurcolt zsidók bútorai között bujkált.
A ház hámestere – aki naponta ételt adott nekik és cserélte a „mellékhelység” edényeit – többek életét mentette meg abban a „szobában”.
Ezt a házmester-családot (Kocsisék) Szepesi György később felterjesztette az izraeli Jad Vasem kitüntetésére, amit ők meg is kaptak.
Azok a hónapok természetesen nem múltak el nyomtalanul. Szepesi húga a felszabadulás után nem sokkal – a holokauszttrauma miatt – kivándorolt Sydneybe, édesanyja egy évtized múlva – fiatalon – belehalt a lelki fájdalomba.
1945 és 1995 között Szepesi György szinte mindent elért, amit egy riporter elérhetett…
1945-be került a Magyar Rádióhoz,
1948-ban már olimpiáról tudósított.
15 olimpiáról, 14 világbajnokságról közvetített
1978-tól 1986-ig az MLSZ elnöke,
1982-től 1994-ig a FIFA vezetőségi tagja, majd örökös tagja.
1995-ben megkapta a NOB Olimpiai Érdemrend ezüst fokozatát.
Prima Primissima-díjas,
Budapest és a XIII. kerület díszpolgára,
A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje tulajdonosa.
De legfőképpen tudnunk kell, hogy ő honosította meg azt a sportközvetítési és riporteri stílust, amelyben a riporter végig együtt él a játékkal, a csapattal, a versenyzővel. Ott áll a pálya mellett és lelkesen, magas hőfokon azonosul a történésekkel, együtt örül a sikernek, a győzelemnek, vagy elsírja magát egy balsiker vagy vereség esetén.
1995-ben, – ötven éves sportriporteri munkája elismeréseként – azt kérte, hogy az ő búcsúközvetítésére az izraeli labdarúgó-válogatottat hívják meg vendégjátékra .
A mérkőzés Siófokon volt. Mészöly Kálmán kapitány győzelmet ígért neki. A 73 esztendős Szepesi végig ott állt a pálya szélén, kezében a mikrofonnal. A mérkőzés végén így nyilatkozott:
„Egy cseppet sem vagyok fáradt. Ami fáraszt, az a magyar csapat játéka. (…) Ellőttük a puskaporunkat.
Itt nem volt igazi tűzijáték, most már csak az augusztus huszadikai tűzijátékban reménykedhetünk, hogy az valamivel szebb lesz, mint amit itt láttunk, ezen a szomorú siófoki estén.
Mit mondhatok?
Elbúcsúzom a mikrofontól, megválok a sportmikrofontól abban a reményben, hogy barátaimnak, kollégáimnak lesz még örömük ebben a mikrofonban, lesz még örömük a magyar futballban.
Azt mondtam, búcsúzni csak nagyon szépen szabad.
Én megpróbáltam mindent.”
(Magyarország–Izrael 0-2, utolsó hivatalos közvetítésén, 1995)
A zsidóságára mindig büszke és édesapjára állandóan emlékező Szepesi György, a Bethlen téri zsinagógánál 2009-ben állított „munkaszolgálatos-emlékmű” egyik felavatója volt.
Szepesi György, Friedländer Gyuri, sok boldogságot és egészséget kívánunk!
Még sok boldog születésnapot Szepesi Györgynek! – Bisz 120! – (Életmesék XXIV.)
Megosztás
Még további szép éveket kívánok Önnek!
I’sten éltesse!
Minden szépet és jót egy öregasszony hodolójától
Gratulálok, Isten éltessen, Gyuri!
Sok szeretettel és tisztelettel gondolok Önre.Isten éltesse !
Kol Hakavod!!!(Minden tisztelet)
Meg sok szuletesnapot kivanunk szeretettel Melbournebol Erzsi es
csaladja.
mi i9s, mert Magyarország egyik legnagyobbja vagy!!!!!!!!
Boldog születésnapot
hátha még tudnál egy csodás győzelmet közvetíteni, mindig bízunk egy jobba!!!!
Az én bátyám, mesélte, hogy együtt voltatok munkaszolgálaton és nyugodt időkben te magatokban közvetítettél egy egy meccset, csak úgy fejből
látod, hogy ez megmardt, bennünk
Nincs mit hozzászólni, ez így teljes és szép. Tisztelettel gratulálok és még soká tartson, ameddig szép ésélvezhető!
Meghatottan, egyszerűen kívánok nagyon.nagyon boldog és kellemes szülinapot
Gyurika ! Gratulalok Sikeredithez Ha meg emlekszel ram SASS utca 23 1940 Gati nanci Nandor.
Isten éltesse! Egészségben, békességben, szeretetben. Én „csak” egy rajongó hallgatója vagyok. Nálunk régen, amikor már volt televíziónk, ment a meccs a TV-ben, teljesen lehalkítva és üvöltött a rádió, mert természetesen,
hallgattuk A SZEPESIT.
Csak sok örömet és jó egészséget kívánok bis 120.
Jó egészségben eltöltendő további éveket kívánok bis 120!
Tovabbi boldog eveket kivanok annak remenyeben, hogy meghivot kapok a 100.-ik szuletesnapra ha nem akkor legyen a 110-ik. ….Tisztelettel es koszonettel munkajaert Borzsony Attila – Uj-Zeland
Kedves Gyuri, Koszonom, hogy 2007-ben a kedvemert talalkoztal velem a Remiz etteremben. Felejthetetlen maradt reszemre!! London 2013 Februar 12.
Boldog Szuletesnapot Kivanok !!!
Egyéniség!Az isten éltesse!
Boldog szuletesnapot kivanok es hosszu eletet. 55 eve elek Kanadaban, sajnos nem tudtam elvezni kozvetiteseit ez ideig.
A hangja me’g a fulemben van, a lelkesede’se a’tizzik rajta. Apuka’m ismerte e’s szerette Ont, e’s buszke volt ra’ hogy ” unser ” gyerek. Apuka’m nagy futballrajongo’ volt. NAGYON BOLDOG SZULETE’SNAPOT E’S TOBA’BBI JO’ EGE’SZSE’GET KIVA’NOK SOK SZERETETTEL, Pa’rizsbo’l ahol e’lek.
Gyermekkorom nagy élménye, mikor is az Ő hangja jelentette a FOCIT!!! Azok a vasárnap délutánok feledhetetlenek!!! Egy ilyen ember örökéletű!!! A mi istenünk tartsa meg nagyon sokáig!!!!
Szívből gratulálok, bis 120!
Boldogságos, békés születésnapot kívánunk szeretettel!
En is oda mentem iskolaba!!!!
an old hungarian…io remember him as a kid…..fantastic…HAPPY BIRTHDAY GEORGE!!!!
an old hungarian…io remember him as a kid…..fantastic…HAPPY BIRTHDAY GEORGE!!!!
Gyurit ismerni öröm. Magam 1948 óta biztosan. Munkából is, ünneplésből is. De azt, hogy Gyuri apja is Szőnyben volt, mint az én apám, azt most tudtam meg. Természetesen nincs az a jókívánság, ami sok lenne. Gyuri: Isten éltessen. A miénk!
T
Isten éltesse az örök sportriportert, békességben egészségben.!
Hangja az agyamból sohasem távozik, hiszen most is hosszasan cseng a fülemben az a sok góóóóóóóóóóóóóóóóól, amelyet oly szívesen hallgattunk, és amelyekre olyan szívesen emlékezünk, az Aranycsapat idejéből, Londonból 6:3, és számos más helyről 7:1 , 4:2, 4:2
Szepesinek kuldom: Gyurika ! Gratulalok Sikereidhez Ha meg emlekszel ram SASS utca 23 1940 Gati nanci Nandor.
היהודים תמיד היו גאה באביה ולזכור כל הזמן מיקודי ג’ורג’, כיכר בית הכנסת בית לחם הוקם בשנת 2009 „זיכרון עבודה בכפייה” היא פתיחה.
מיקודי ג’ורג’, ג’ורג’ פרידלנדר, הרבה אושר ובריאות לכולכם!
Gratulálunk!
Isten éltesse nagyon sokáig ! Sok örömöt szerzett, senki olyan lelkesen, átéléssel nem közvetített, és azt hiszem,nem is fog ! Az én életemben már biztos nem ! Köszönjük !
NAGYON….. NAGYON KEDVELTEM,,,ISTEN ELTESSE EROBEN EGESZSEGBEN…A MAI NAPIG ESZEMBEN VAN AMIK OR A JARMUVEZETOKET TANACSOLTA…MINT PL. AZ UDVARIAS KOZLEKEDES UGYMOND IRATLAN SZABALYAI..STB..
GYurikám! Az 1966-os liverpooli magyar-brazil közvetítésünk életem egyik legemlékezetesebb pillanata. A csapat és TE tetted azzá!
NAGYON NAGY TISZTELETTEL ÉS SZERETETTEL KÍVÁNOK SOK EMBER NEVÉBEN IS MÉG HOSSZÚ FÁJDALOM MENTES TOVÁBBI SZÉP ÉLETET!
Sok szeretettel gratulálok, nagyon jó egészséget kívánok !
Sok szeretettel gratulálok, nagyon jó egészséget kívánok !
sok boldog szulletesnapot kivanok tel-avivbol koffler niklos
További nyugodt éveket, örömmel, hogy sok-sok évig voltunk „kollégák” a MR-nél.
ISTEN ELTESSE SOKAIG!