Egy hét alatt majd’ 1500-an olvasták el a zsidó divatdiktátorokról szóló blogbejegyzés első részét. Nagyon sokan írtak rá kommenteket, hogy kiket hagytam ki… Most igyekszem pótolni ezeket a hiátusokat. Külön köszönöm azon kommentelőknek, akik felhívták a figyelmemet Gottlieb (Róth) Leára és az ő sorsára.
Mint magyar zsidó kicsit többet írtam az életéről, mint általában szoktam, de ezt remélem, elnézitek nekem…
1.
Elie Tahari
Egy iráni (perzsa) származású szövetbolt tulajdonos fiaként született 1952-ben Izraelben, Jeruzsálemben. A család sokat nélkülözött, és sokat költöztek. 19 évesen elhagyta hazáját és az Egyesült Államokban próbált szerencsét. New Yorkba költözik és 22 esztendősen a Madison Avenue-n nyitja meg első butikját. Majd NY egyik különleges negyedében a Sohoban folytatja álmai megvalósítását. Mára az egyik legnépszerűbb divattervező.
2.
Isaac Mizrahi
Az 52 éves tervező Brooklynban született, igazi jesiva-bóherként cseperedett fel.
Az első varrógépét édesapjától kapta tíz éves korában. Divattervező lett és egyben műsorvezető.
Saját márkát alapított: Xcel Brands-et, amelynek még mindig ő a kreatív igazgatója.
Kreációit – többek között – Natalie Portman, Julia Roberts, vagy Nicole Kidman viseli.
2013-ban kisebb megbotránkozást keltett a zsidó rajongói körében, hogy legújabb tervezéseiről, a zsidó vallás legszentebb ünnepén, Jom Kippur napján kezdett el tweet-elni.
3.
Joe Mimran
A 62 éves tervező Marokkóban született, ám ma már kanadai divattervezőként tartják számon.
Szülei a zsidó vallás spirituális részét, a kabbala tanítását követik, és ilyen szellemben is nevelték fel gyermeküket.
Az ő nevéhez köthető a Club Monaco, valamint a Joe Fresh márkák.
4.
Diane von Furstenberg
A későbbi hercegné egy orosz zsidó édesapa és egy görög zsidó édesanya gyermekeként született meg Belgiumban,1946-ban. Eredeti családneve: Halfin.
A „sors” úgy hozta, hogy 18 évesen, az egyetemen találkozott Egon von Fürstenberg herceggel, akinek az édesapja egy német herceg volt, míg édesanyja a Fiat cég örökösnője. 1969-ben összeházasodtak, és házasságuk 3 éve alatt két gyermekük született: Alexandre herceg (hat hónappal az esküvő után) és Tatiana hercegnő. 🙂
Legismertebb ruhadarabja egy derékban kötött ruha volt (wrap dress), amelyet 1973-ban a Metropolitan Múzeum bevett egy, a híres ruhákat tartalmazó gyűjteményébe, mondván, ezzel nagy hatást gyakorolt a női divatra. A márkájának neve :DVF
A család által hozott hagyományokat sokáig nem képviselte, ma már azonban a washingtoni holokauszt múzeum egyik legadakozóbb támogatója.
5.
Charlotte Ronson
A rendkívül csinos, fiatal brit tervező hölgy, konzervatív zsidó családba született 1977-ben. Stílusának fő céljául a hordhatóságot és a lazaságot tűzte ki. Jelképéül is egy szívet választott.
Ruhadarabjai a világon mindenhol keresettek, ma már többnyire az Egyesült Államokban dolgozik.
Ruháit olyan celebritások is előszeretettel viselik pl: Kate Moss, Winona Ryder, Jessica Simpson, Gwen Stefani.
6.
Michael Kors
Az 54 éves tervező Karl Anderson-ként látta meg a napvilágot Amerikában.
Édesanyja zsidó, míg édesapja svéd származású. Zsidóságára büszke és szereti is hangsúlyozni. Ma már egy hatalmas divatbirodalom áll a háta mögött, a Michael Kors Inc.
Divatguruvá nőtte ki magát, kreáció hol sportosak, hol elegánsabb viseletek, de a legfontosabb a rendkívül jó hordhatóságuk. Kiegészítői szintén nagy sikernek örvendenek. Budapesten több márkaboltja található.
Olyan hölgyek viselik darabjait, mint Michelle Obama.
7.
Ronen Chen
1965-ben született Izraelben és napjainkban már az egyik leghíresebb izraeli tervezők közé tartozik.
Ruhái, tervezései visszafogott és kortalan darabok. Sokszor monokróm stílusjegyek is megtalálhatóak az alkotásaiban.
A világ szinte minden országában értékesítik a kollekcióját. Természetesen az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban szerezte a hírnevét, ám cégének központját (természetesen?) nem mozdította ez Izrael szívéből.
8.
Irina Shabayeva
A 27 éves tervező Grúziában született, zsidó és orosz felmenőkkel.
A fiatal tervezőnő lett a nyertese a „Project Runaway” – Kifutó Program nevű verseny hatodik évadának.
Irináról egyelőre még feltételes módban beszélnek a divat nagyágyúi. Úgy gondolják, ha tudja tartani a mostani lehengerlő stílusát, akkor valóban a csúcsra törhet, ám még nagyon fiatal.
A divattervező példaképe a méltán híres Jean Paul Gaultier.
Az elmúlt napokban többek között azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a saját divatbemutatóján modellként is a kifutóra lépett, ami a divatvilágban igencsak megjegyzendő.
9.
Dorin Frankfurt
Dorin Frankfurt egy izraeli divatikon. Mégpedig jó okkal.
Az 57 éves tervezőnő, amikor sajnálatosan nem tudta megfizetni még a designer darabokat, úgy döntött, hogy saját maga fogja azokat elkészíteni, megfelelve az izraeli stílusnak.
Ma már olyan hatalmas ismertség és infrastruktúra van a háta mögött, mind Izraelben, és mind szerte a nagyvilágban, hogy nevét szinte mindenhol ismerik.
Izraelben „az ország kedvencének” nevezték a divattervező hölgyet.
Darabjai megfelelnek a mai divatnak, valamint szoknyáit, ruháit igyekszik úgy elkészíteni, hogy azok megfeleljenek az izraeli vallási szokásoknak, valamint a modern tel avivi stílusnak. Honlapján mind héberül, mind angolul lehet ruhákat keresni
10.
Levi Strauss
A farmergyártás ikonikus alakja 1829-ben, Löb Strauss-ként, egy szegény németországi zsidó családban született. Szülei Hirsch Strauss és Rebecca Haass.
18 éves korában édesanyjával és két nővérével kihajóztak az Egyesült Államokba.
1850-től hívta magát Levi Straussnak. 1853-ban megkapta az amerikai állampolgárságot, majd San Franciscoba költözött, ahol ruházati üzletet nyitott.
Eleinte vitorlavászonból készített tartós nadrágokat a munkásoknak. Ám az egyszerű varrás megerősítésének egyszerű megoldására az egyik vásárlója, egy Jacob Davis nevű szabó jött rá, aki a nadrágokat elkezdte kis fém szegecsekkel megerősíteni. Így a varrások már jobban bírták a megterhelést. Strauss bevette a cégébe az ötletgazdát, és így a Levi Strauss & Co. nevű cége elkezdte gyártani a Levi’s márkájú „farmer”nadrágokat.
Levi Strauss sohasem házasodott meg. 73 esztendősen, 1902. szeptember 26-án hunyt el.
+1)
Gottlieb Lea, született Roth Lenke…
Sajószentpéteren, 1918-ban látta meg a napvilágot. Férjét, Gottlieb Ármint munkatáborba hurcolták, Lenke két kislányával, Mirjámmal és Judittal otthon illetve Budapesten bujkált.
Az anyuka és a két pici lány az utcákon szinte mindig virágcsokorral a kezükben közlekedtek, amely a védelmüket szolgálta. Az ellenőrzési pontok mellett elhaladva ugyanis arcukat a színes bokréták mögé rejtették.
A háború borzalmait túlélve Lea férjével először Csehországban próbált szerencsét: férje családi vállalkozását folytatva esőkabátgyártásba kezdtek, de 1949-ben inkább az izrael mellett döntöttek.
Családi és baráti kölcsönből belevágtak ismét az esőkabátgyártásba, ám néhány vásárló nélküli hónap után rá kellett jönniük arra, hogy a száraz, mediterrán éghajlat nem kedvez vállalkozásuknak. 🙂
A felismerést radikális fordulat követte, ám a vízhez továbbra is ragaszkodva fürdőruhák tervezésébe és gyártásába kezdtek.
Lea, hogy alapanyagokat vásárolhasson, először eladta jegygyűrűjét. A „kollekciókat” az asszony saját kezűleg varrta egy kölcsönkapott varrógépen.
Az 1953-ban indult kétszemélyes vállalkozás a viszontagságos kezdet ellenére gyorsan nőtt, így 1956-ban, egy húszfős varrodával megalapították a Gottex divatcéget.
A Gottex elegáns és egyben extravagáns modelljei nemcsak Izraelben, de külföldön is egyre nagyobb sikert arattak, így a cég néhány évtizeddel később Izrael vezető fürdőruhagyártójává vált, kollekcióit pedig több mint nyolcvan országban árusították.
Ügyfelei között arisztokratákat, politikusfeleségeket és filmsztárokat is találunk, például Lady Dianát, Elisabeth Taylort és Nancy Kissingert, de a kilencvenes évek ikonikus topmodelljei, mint Claudia Schiffer, Naomi Campbell és Brooke Shields is Roth Lea munkáinak nagy rajongói voltak.
A fiatal tervezők sorsát is szívén viselte, a Bezalel Academy of Arts and Design divattervező növendékeit folyamatosan támogatásban részesítette.
Négy évvel ezelőtt a Yad Vashem múzeum My Homeland – Az én hazám címmel kiállítást szervezett, amelynek anyagát az Izraelben élő, valamely szakterületen újítást létrehozó holokauszt-túlélők munkájából állították össze. – Az ott bemutatott anyag nagy része Lea Gottlieb munkásságát ismertette meg az odalátogatókkal.
2005-ben pedig az Ynet izraeli internetes hírportál által meghirdetett szavazás Lea Gottliebet a kétszáz legnagyszerűbb izraeli állampolgár közé sorolta.
——
És ismét néhány kép az ortodox zsidó divatról…
Amihez időnként provokatívan ám időnként komolyan nyúlnak a tervezők…
10+1 zsidó származású divatdiktátor II. rész
Megosztás
kedves zolirabbi! köszönöm a folytatást. ha módodban van, lepd meg kedves nejedet egy gottex fürdőruhával!!! megéri!!!!shabbat shalom!
Jó összeállítás! Tudomásom szerint Ralph Lauren (Ralph Lifshiz) belarusz askenazi vallásos zsidó családból származik és Bronxban nőtt fel. Szintén itt nőtt fel a magyar-zsidó származású Calvin Klein is. 🙂
Bocs, most vettem csak észre, hogy van első része az írásnak…